fbpx

Fakty i MityO Uzdatnianiu Wody

W technice basenowej istnieje kilka sposobów uzdatniania wody w basenach kąpielowych. Najbardziej rozpowszechnione to:

  • elektroliza soli + lampy UV (bez dodatku chloru) – stosowane w Aqua Academy
  • ozon w połączeniu z chlorem, dozowanym z pojemnika
  • lampy UV w połączeniu z chlorem 
  • brom
  • aktywny tlen

Elektroliza soli (+ lampy UV)

Metoda uznana za najbardziej ekologiczną i najbardziej naturalną. Nie dodaje się w żadnej formie stabilizowanego chloru do wody. Zasolenie wody basenowej wynosi ok. 0,3%. Woda uzdatniana przez elektrolizę soli nie wysusza skóry jak chlor, nie uczula, nie wywołuje alergii. Metoda ta uznawana jest za jedną z najbardziej przyjaznych i bezpiecznych dla niemowląt i dzieci. Stężenie soli w wodzie jest zbliżone do stężenia soli w łzie w oku, co daje odczucie osobie przebywającej w wodzie większej delikatności w styczności z wodą niż woda z kranu lub chlorowana konwencjonalnie. Dodatkowo włączony w obieg wody filtr z węglem aktywnym z łupin orzecha kokosowego neutralizuje utlenione związki organiczne, których obecność w wodzie w znacznym stopniu osłabia proces dezynfekcji. Ten sam węgiel aktywny używany jest w przydomowych stacjach uzdatniania wody pitnej- jest to metoda jak najbardziej naturalna. Dodatkowo woda w Aqua Academy jest wodą strukturyzowaną metodą Grandera.

Ozon w połączeniu z chlorem

Ozon jako silny utleniacz działa bakteriobójczo na wszelkiego rodzaju drobnoustroje w momencie przepływu wody przez ozonator (urządzenie wytwarzające ozon). Ozon jednak, jako silna trucizna również dla organizmu ludzkiego, musi przed wpływem wody do niecki basenowej zostać usunięty z obiegu. W związku z tym w niecce basenowej konieczny jest dodatkowy środek bakteriobójczy jakim jest stabilizowany podchloryn sodu dozowany z pojemników, po to, aby osoby przebywające w wodzie nie uległy zakażeniu bakteriami które, wniesione przez inne osoby, w przypadku nieobecności chloru w wodzie, zostałyby dopiero utlenione-unieszkodliwione w momencie przepływu przez ozonator. A to może potrwać do czterech godzin z racji tej, iż przy doborze pomp basenowych zakładamy, że w ciągu doby woda znajdująca się w niecce basenowej powinna być ok. 6 razy ” przepompowana”- czyli 6 razy przepłynąć przez pompę. W związku z tym nie ma możliwości uzdatniania wody tylko przez ozonowanie bez dodatku chloru.

 
 
 
 

Lampy UV w połączeniu z chlorem

Identyczny proces uzdatniania wody jak w przypadku ozonu z tą różnicą, że w miejscu ozonatora jest zainstalowana lampa z promieniowaniem ultrafioletowym, które ma również silnie działanie bakteriobójcze. Bakterie ulegają utlenieniu – unieszkodliwieniu tylko w momencie przepływu wody przez urządzenie z zainstalowaną w pomieszczeniu technicznym lampą z promieniowaniem ultrafioletowym. W celu utlenienia bakterii znajdujących się w niecce basenowej, w której przebywają kąpiące się osoby, konieczne jest dodatkowe dozowanie stabilizowanego podchlorynu sodu z pojemników- kanistrów. W związku z tym nie ma możliwości uzdatniania wody tylko przez promieniowanie UV bez dodatku chloru stabilizowanego.

Dołącz do naszego newslettera

Kontakt

Dodatkowych informacji o uzdatnianiu wody w Aqua-Academy udzielamy telefonicznie: +48 604 673 142